Сезонът налага по-голяма предпазливост
Снимка: Getty
Очакването на бебе е най-прекрасното и вълнуващо време за бъдещата майка. Изобщо няма нищо страшно, когато това се случи в студения сезон.
Известна предпазливост обаче няма да навреди.
Във форумите майките често коментират дали бременността през лятото има предимство пред тази в студеното време.
Когато е топло, жената може за пет минути да се облече и да излезе от къщи. Докато през зимата обуването на един ботуш може да ѝ отнеме и половин час.
Ето част от коментарите:
„Докато си обуете чорапогащник-панталон-суитшърт или ботуши с този корем, желанието да излезете отлита. Лятото е красота!“
„Всеки път, когато отивах да плащам сметки и се движех по заснежения тротоар, си мислех, че приличам на крава на лед. А какво ли са си мислили околните?“
„По някаква причина се страхувам от бременност през зимата, заради леда (постоянно падам). Имам страх и от тежки респираторни инфекции (в офиса всички кихат, точат сополи - никой не си остава вкъщи)“
„В осмия ми месец за първи път обух удобни ботуши на равна платформа. Съпругът ми ги подари. Оттогава не съм носила токчета.“
Облечете се правилно
Един от най-важните фактори за здравето на бебето е чистият въздух. А какво по-хубаво от зимна разходка? Снегът хрущи под краката, снежинките падат спокойно... Основното нещо е да не се подхлъзнете и да паднете.
За да бъде разходката максимално безопасна, носете подходящи обувки. Изберете такива, които фиксират глезена. В идеалния случай - на платформа с противоплъзгащо покритие или дълбок грайфер. Приемлива е повдигната платформа, но не е по-висока от 2,5–3 см. Това ще осигури стабилност и ще направи движението в снега възможно най-безопасно.
Не трябва да се навличате
Твърде много дрехи ще доведат до прекомерно изпотяване, а в студа това може да причини настинка.
Термобельото ще ви помогне - движенията ви ще бъдат свободни и влагата няма да се задържа.
Не преохлаждайте тялото си: достатъчно е да сте навън за 30-40 минути.
Носете бандаж
Ако бременността е след 20-ата седмица, не пренебрегвайте бандажа. Поради изместването на центъра на тежестта, натоварването на гръбначния стълб се увеличава няколко пъти, а върху леда и снега няма да бъдете устойчива.
Бандажът ще преразпредели натоварването върху гръбначния стълб и ще направи ходенето по-сигурно и удобно. Какъв точно да изберете, ще ви посъветва вашият лекар.
Овлажнявайте въздуха
През зимата всички отоплителни уреди в дома безмилостно изсушават въздуха.
Дишането на такъв въздух е не само трудно, но и опасно. Изсъхналата лигавица на носа престава да изпълнява своята защитна функция - да изтласква частици прах, вируси и бактерии. Микроорганизмите по-лесно проникват в тялото и причиняват заболявания.
В допълнение, изсушаването на лигавиците на дихателните пътища може да предизвика обостряне на алергиите.
Лесно е проблемът да се реши. Достатъчно е да проветрявате жилището няколко пъти на ден, да извършвате ежедневно мокро почистване и редовно да използвате овлажнител.
Следете какво ядете
Липсата на седонни плодове и зеленчуци не е причина непрекъснато да пиете витаминни комплекси.
Зимното меню може също да бъде полезно.
Яжте повече боровинки, шипки, касис, които са налични през зимата.
Обикновеното цвекло, моркови, ряпа, зеле, целина са склад за полезни витамини и минерали. Поради повишената консумация на енергия през зимата е по-добре да се даде предпочитание на протеини от животински произход: риба, месо, яйца, извара, млечни продукти.
Радвайте се на живота
През зимата количеството слънчева светлина намалява и това се отразява на настроението. Бременните, които се тревожат за всичко на света, могат да изпаднат в депресивни състояния. За да предотвратите развитието на емоционален и физически дискомфорт (това може да причини преждевременно раждане), трябва навреме да уведомите лекаря за състоянието си. Той може предпише добавка с витамин D, ако е необходимо, или да ви насочи към светлинна терапия.
Работата върху себе си дава добри резултати: медитирайте, посещавайте уроци по йога, дори в облачно време , не гледайте лоши новини, четете книги, срещайте се с приятели, не се отказвайте от това, което ви доставя удоволствие.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари